Hausengel Holding AG
На 1 февруари 2018 г. Hausengel Holding GmbH стана Hausengel Holding AG
Оформяне на бъдещето с нова структура
Германската здравна система е изправена пред най-големите предизвикателства в своята история. С преобразуването в акционерно дружество ние създаваме важни структури, които да придадат тежест на концепцията ни в бъдеще и да даде глас на хората, нуждаещи се от грижи и техните близки. Корпоративната ни структура става не само по-проста и по-ясна, но и ни дава по-големи възможности за организация. Така например вече няма разлика между Hausengel Betreuungsdienstleistungen и Hausengel Pflegediensten - всички заедно сме просто „Hausengel“. Фактът, че родителите ми Дорис и Георг Венц, както и съпругата ми Магдалена попълниха управителния съвет, също е гаранция за постоянство, с което обещаваме, че ще разглеждаме още по-внимателно и ще взимаме по-информирани решения за всичко, което засяга компанията в нейните основи. Hausengel е и остава семейна компания, която поема отговорност.
По-долу на тази страница можете също така да прочетете нашето интервю относно предисторията на учредяването на АГ.
Предимства на новата структура на компанията
- Ясни структури и управление от 3-членен управителен съвет
- Контрол на основната ориентация и организация на компанията от надзорния съвет
- Бъдещи допълнения в консултативния съвет от компетентни лица са възможни и желателни
- Свързване на компаниите Hausengel под един покрив
- Синергични ефекти, по-малко формалности и намаляване на разходите
- Грижи и обслужване на едно място
- Учредяването на акционерно дружество подчертава устойчивостта на компанията
- По-големи възможности за проектиране по отношение на набирането на капитал и участието на служителите
- Укрепване на позицията като семеен бизнес
Интервю с експерта: Грижи в домашна среда (т. нар. »24-часови грижи«)
„Домашните ангели“ работят на немския пазар за грижи от 2005 г. През последните години те се утвърдиха като един от най-големите доставчици в областта на извънболничното специализирано обслужване и грижи в домашна среда. Оттогава непрекъснато разширяват своята дейност. От началото на годината всички дейности на групата компании са свързани под чадъра на акционерно дружество. Доста необичайна стъпка за компаниите от германската система на здравеопазване и грижи. Симон Венц, основател и председател на управителния съвет на Hausengel Holding AG, и Юлиане Бол, член на управителния съвет на Hausengel Holding AG, обясняват развитието на компанията и особеностите на така наречената „24-часова грижа“.
Г-н Венц, вие основахте Hausengel през 2005 г. и оттогава постигате голям успех на пазара. Как стана така, че създадохте компания в областта на грижите за възрастни хора в такава млада възраст?
Симон Венц: Концепцията Hausengel е много личен въпрос за мен. Подобно на безброй други семейства, моето семейство и аз изведнъж се изправихме пред предизвикателството да организираме достойни грижи и обслужване за дядо ми в позната, домашна среда. Личната ни история ни е мотивирала да предадем своя опит и знания на всички семейства, които търсят компетентна, любяща и достъпна помощ в подобна ситуация. Това беше крайъгълен камък за основаването на Hausengel.
А как се стигна до учредяването на акционерно дружество?
Юлиане Бол: Ние се разрастваме непрекъснато от момента на полагането на този крайъгълен камък. Ние комбинираме всичко под покрива на Hausengel: от извънболничната помощ с почти 10 локации, грижи за дома под формата на така наречената „24-часова грижа“ и други проекти, като например създаването на генерационен парк в родния град на Hausengel - Ебсдорфергрунд. В допълнение, сега имаме почти 300 постоянни служители в 20 национални и международни офиса. Учредяването на акционерно дружество ни позволява да създаваме по-ясни структури в рамките на нашата холдингова компания и отделните бизнес области. Това води до синергични ефекти между отделните компании, намаление на разходите и консолидиране на оферти за семейства и полагащи грижи. И все още сме далеч от липсата на идеи за по-нататъшни новаторски проекти.
Това означава ли отклонение от семейния бизнес Hausengel?
Симон Венц: Не, напротив. Създаването на акционерното дружество прави цялата структура на дружеството по-проста и ясна, подчертавайки сериозността и дълготрайността на нашата компания. Друг важен момент са многото варианти за организация, като лесният трансфер на акциите и възможността да излезем на борсата. Това прави корпорацията много ясна по отношение на набирането на капитал и участието на служителите. Нищо няма да се промени в традицията, философията и ценностите на семейния бизнес!
Защо вниманието Ви винаги е било върху независимостта на лицата, полагащи грижи? С това сте почти единствените в бранша?
Симон Венц: Основна част от грижите в домашната общност е, че лицето, полагащо грижи живее в домакинството на лицето, за което се грижи. Тъй като за дежурствата също се дължи на минимално трудово възнаграждение, не само биха възникнали огромни разходи, но тази услуга едва ли е юридически осъществима в трудовото правоотношение. Дори ако лицето, полагащо грижи спи, но трябва да е в къщата, това време ще трябва да се заплати с минималната заплата - кой би могъл да плати това? В допълнение, според най-новата съдебна практика, това време би се считало за редовно работно време, така че законовите периоди на почивка между работното време вече не могат да се спазват.
Как виждат това лицата, полагащи грижи от Източна Европа?
Симон Венц: Те също възразяват срещу тесните договорни отношения, присъщи на трудовото законодателство. Бихте искали гъвкави договорни условия, които могат да бъдат договорени по всяко време в рамките на дейност, неподчинена на нареждания. Нашата съседна страна предоставя доказателство за това: Полагащите грижи в Австрия могат да изберат дали искат да предоставят услугата самостоятелно или в зависимост от заетостта. 95% избират самостоятелната работа по посочените причини. За мен е безспорно, че трудовото правоотношение с 24-часово дежурство за по-малко от 5000 евро на месец не са законово възможни. Без значение е дали лицето, полагащо грижи е наето в Германия или в други европейски страни.
Но голяма част от тази услуга се предоставя чрез командироване и по този начин с наети лица, полагащи грижи?
Симон Венц: Погрешно е схващането, че всеки командирован човек също е и нает. Повечето от лицата, полагащи грижи, командировани от източноевропейски страни, не са наети в своята страна. Повечето от лицата, полагащи грижи са наети в родните си страни чрез договори за поръчка, т.е. граждански договори. Това може най-добре да се сравни с нашата „параподчинена самостоятелна заетост“. Лицата, полагащи грижи, са самостоятелно заети в своята държава, но възложителят им (командироващият) плаща задължителни вноски за социално осигуряване. Често това са само минимални такси, които са от порядъка на около 20 евро на месец. Цялата система за командироване не е много прозрачна за нас, поради което винаги сме се фокусирали върху самостоятелността.
През последната година сте рекламирали, че предлагате командироване. Как това се вписва заедно?
Юлиане Бол: Тъй като командироването, което се използва в нашата индустрия, е по същество и за независимостта на персонала, който полага грижи, открихме, че командироването на самостоятелно заетите лица определено се вписва в нашата концепция. Искахме също така да дадем на лицата, полагащи грижи да изберат кой модел предпочитат самите те.
След само една година Вие прекратявате командироването, защо е така?
Симон Венц: В оперативния бизнес забелязахме, че командироването, както се прави в нашата индустрия, не е оправдано за нас. Командироването се основава на комисионна транзакция, която се извършва между германски агенции за настаняване и източноевропейски командироващи компании. В рамките на тази комисионна е обичайно чуждестранната компания, която извършва командироването, да плаща на немския агент между 250 и 500 евро на месец. Разбира се, тази комисионна транзакция означава, че по-малко пари отиват при самите лица, полагащи грижи. Подходът ни е умишлено различен. Защото знаем, че ще постигнем успех само в дългосрочен план със задоволени и добри лица, полагащи грижи. И едно нещо е съвсем очевидно: без класическите комисионни, повече пари отиват при самото лице, полагащо грижи, защото няма връзка, която също иска да печели. Това означава, че нашите самостоятелно заети работници получават средно с около 300 евро повече от командированите лица. Решихме да останем верни на принципите си за прозрачност и справедливост и затова спряхме да командироваме.
Следователно вие сте един от малкото доставчици, които сами да наемат своите лица, полагащи грижи и не работят с партньор в чужбина. Или има други причини за това?
Юлиане Бол: Имаме много високи стандарти за качество. Следователно не искаме да оставяме избора на лица, полагащи грижи на трети лица. Наличието на собствена структура в чужбина прави по-лесно и по-ефективно прилагането на нашите собствени стандарти за качество и мерки за осигуряване на качество. Искаме също да бъдем отговорни за обучението и повишаването на квалификацията на нашите лица, полагащи грижи в нашата собствена академия, за да определим стандартите на пазара за квалификацията на нашите лица, полагащи грижи. Собствената ни корпоративна структура в Източна Европа също ни улеснява да общуваме безпроблемно и лично с лицата, полагащи грижи в техните страни.
Освен грижи в домашната общност, вие предлагате и извънболнична специализирана помощ. Това също е доста необичайно.
Симон Венц: Основахме първата си служба за извънболнична помощ преди повече от 10 години. По това време почти никоя амбулаторна служба не искаше да се бори с нашия бранш. Искахме да покажем, че е напълно възможно медицинските сестри и болногледачите да работят наравно. С течение на годините забелязахме, че именно това свързване на специализирана грижа и подкрепа съответства на желанията на клиентите: нуждаещите се от грижи и техните семейства искат цялостна грижа между собствените си четири стени. Амбулаторната услуга не може да направи това сама. Обратното, също така е от съществено значение, че лицата, полагащи грижи, не извършват медицинска помощ или са оставени сами със своите отговорни задачи.
Какво е Вашето решение?
Юлиане Бол: Тясното сътрудничество с извънболничната помощ е много важно за нас. Нашата визия е, че медицинските грижи поемат по-голяма отговорност тук, за да не се налага семействата да се организират и да поемат отговорност за собствените си грижи. Например медицинска сестра може да организира грижи в домашната общност за пациента. Самостоятелно заетите лица ще се подчиняват на критериите за качество на съответната амбулаторна служба. Това би подложило услугата и на мониторинг на качеството (например чрез редовни посещения). За нас е ясно, че това работи само ако има ясно определение и разграничаване на услугите и солидна квалификация на персонала, който полага грижи. Ето защо ние разработихме електронно обучение заедно с Springer Pflege, което вече може да бъде завършено дори като обучение в IHK.
В процеса на учредяване на АГ трябваше да създадете и надзорен съвет. Но вече бяхте създали консултативен съвет за Вашата компания, защо?
Юлиане Бол: Както беше описано в началото, Hausengel вече е много обширна и обхваща широк спектър от услуги в областта на домашните грижи. Във всички области трябва да се вземат фундаментални решения с далновидни последици за компанията. Още по-важно е да имате специализиран консултант за различните услуги. Това може да се случи например на кръгли маси, на които обменяме идеи с други предприемачески и опитни личности. Консултативният съвет може да използва външните си съвети за предотвратяване на оперативна слепота, показване на нови начини и намаляване на риска от грешни решения. Освен това ни принуждава да оправдаваме собствените си идеи пред другите, което насърчава успешните концепции.
Говорейки за бъдещето, какъв е Вашият план за бъдещето на Hausengel?
Симон Венц: Във времена, когато все повече хора се нуждаят от грижи, все повече и повече хора биват обгрижвани у дома, но все повече и повече хора живеят сами и са зависими от местната помощ, нашата заявена цел е да подобрим регионалните грижи и обслужване. Това означава например създаването на мрежи на регионално ниво, подкрепа за структурно слабите райони и най-вече мрежата на всички, които участват в грижите. Винаги ще запазим фокуса върху засилването на извънболничната помощ. Тук сме на разположение за дискусии на всеки доставчик, публична институция или подобни по всяко време. Точната услуга в точното време на точното място - от това се нуждаят засегнатите и за това искаме да се погрижим.
Интервюто беше проведено през май 2018 г.