При високи температури обаче организмът не функционира толкова добре и тогава се активира „охладителната му система”. Тялото започва да изпотява, произвежда повече енергия и се охлажда чрез изпарението на потта.
Когато обаче въздухът е прекалено горещ и влажен, дори тези функции не помагат. Тогава е важно да потърсим по-хладно място и да пием много вода. Подканяйте, обгрижваното лице от Вас, скъпи болногледачи, да пие достатъчно вода и други течности!
Ето и няколко конкретни съвета за това как да избегнете прегряването си:
- Планирайте физическите си дейности в прохладните часове на деня. Не излизайте по обяд, а ако все пак ви се наложи – сложете шапка.
- Поставете влажна кърпа на главата или лицето си.
- Потопете краката си в хладка вода.
- Количеството вода, което трябва да приемаме дневно, зависи от мястото, на което работим. Правилото е 30-40 мл. на 1 кг тегло на ден. Възрастта също е от значение – на по-възрастните им е достатъчен 1 литър течности на ден. Работещите на открито обаче имат нужда от 3-4 литра.
- Разхладителните напитки и алкохолът не утоляват жаждата. Може да сипете вода в сок в съотношение 3:1. Водата с минерали също е полезна. Може да я овкусите с цитруси, мента или джинджифил.
- Скъпи болногледачи, предлагайте на Вашите пациенти напитки със стайна температура, дори и чай. Консумирането на студени напитки, води до изпотяване.
Вярваме, че нашите съвети ще помогнат, както на Вас, така и на пациентите, за които се грижите!